Jačanje kapaciteta
organizacija civilnog društva
radi učinkovitijeg djelovanja u zajednici

Kroz projekt će ojačati kapaciteti OCD-a za vođenje OCD-a i za pribavljanje sredstava radi financiranja aktivnosti te osposobiti i unaprijediti kapacitete OCD-a za pružanje učinkovitog odgovora na potrebe lokalne zajednice u kriznim situacijama.

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Sadržaj internet stranica isključiva je odgovornost Centra FENIX.
Stajališta izražena na ovim internet stranicama isključiva su odgovornost Centra FENIX i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

U četvrtak 1.12.2022. godine u prostorijama Gradskog društva Crvenog križa na adresi Miljenka Buljana 37 u Sinju, s početkom u 10:00h održana je Završna konferencija o projektu: „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva radi učinkovitijeg djelovanja u zajednici“.

Na Središnjoj konferenciji sudjelovalo je 20-ak osoba zainteresirane javnosti

Na konferenciji je predstavljen rad na projektu, ostvareni ciljevi projekta, mjerljivi ishodi - planirano/ostvareno i rezultati projekta.

Da podsjetimo, Centar za socijalno uključivanje ranjivih skupina FENIX provodio je projekt u trajanju od 12 mjeseci (02.12.2021.god.- 02.12.2022.god.) s partnerskim organizacijama: Udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a SDŽ, Centar za socijalnu skrb Sinj, Centar za rehabilitaciju „Fra Ante Sekelez“

Ukupna vrijednost projekta iznosi 431.110,00 kuna

Europska unija iz Europskog socijalnog fonda sufinancira projekt u iznosu od 366.443,50 kuna

Republika Hrvatska iz državnog proračuna sufinancira projekt u iznosu od 64.666,50 kuna

Projekt se sastojao od 4 elementa.

    ELEMENT I: Jačanje kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva provode se:
  • 3 jednodnevne radionice: Nacionalna strategija stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, Zakonodavni okvir za djelovanje OCD-a i obveze OCD-a, Smjernice za lokalni razvoj pod vodstvom zajednice namijenjene lokalnim sudionicima
  • 4 dvodnevne radionice: Profesionalni razvoj, Krizne intervencije, Psihološko savjetovanje, Krizno volontiranje u doba korone
  • 1 trodnevne radionice: Organiziranje volonterskih aktivnosti te menadžment i upravljanje volonterima te uvođenje inovativnih alata i mehanizama za razvoj kriznog volontiranja na lokalnoj razini

Kroz radionice predstavnici ciljne skupine i partnera usvojili su potrebna znanja i stekli kapacitete koje primjenjuju u radu OCD-a, stekli su kapacitete i znanje o strateškim dokumentima, pravnim okvirima i smjernicama za djelovanje OCD-a u rješavanju problema s ranjivim skupinama na lokalnom nivou, što je kvalitetna osnova za dugoročni rad OCD-a.

    ELEMENT II: Jačanje kapaciteta OCD- a i provedba savjetovanja udruga kao poslodavaca u kriznim situacijama:
  • nabavljaju se 4 prijenosna računala koja će služiti za rad na daljinu.

Trodnevna radionica „Razvoj i provedba mentorskih programa za prilagodbu OCD-a kao poslodavaca za online poslovanje i organiziranje rada na daljinu” u sklopu koje se zaposlenici osposobljavaju za on-line poslovanje i rad na daljinu kako bi OCD-e mogli funkcionirati u kriznim vremenima.

    ELEMENT V: Promidžba i vidljivost provodi se sljedeće:
  • Izrađena je web stranica Projekta
  • Održane su 3 konferencije za ukupno 45 sudionika
  • Promocija konferencija putem 9 radio spotova, 30 plakata i 150 letaka
  • Izrađeni su Roll up plakat, 4 EU i RH zastavica te 1400 komada ostalih promotivnih materijala (plakati, letci, brošure, blokovi, olovke, majice)

ELEMENT PM: Upravljanje projektom i administracija

U projektu je zaposlen voditelj projekta koji upravlja projektom: sve aktivnosti planiranja, organiziranja, praćenja, kontrole i upravljanja ljudskim, materijalnim, financijskim i vremenskim resursima u svrhu provedbe projektnih aktivnosti kako bi se ostvarili rezultati i ciljevi projekta, izvještavanje o provedbi projektnih aktivnosti i pokazateljima te financijsko izvještavanje.

Ciljne skupine u projektu su organizacije civilnog društva.

Opći cilj projekta doprinosti razvoju OCD-a radi ujednačenog razvoja Republike Hrvatske, dok je specifični cilj projekta jačanje kapaciteta OCD-a za rješavanje lokalnih problema i unaprjeđivanje znanja na područjima koja se financiraju kroz ESF kako bi se primijenila na lokalnoj razini s naglaskom na krizna vremena.