U četvrtak 07.07.2022. godine u Muzeju Cetinske krajine (Zgrada Palacina) na adresi Andrije Kačića Miošića 5 u Sinju, s početkom u 10:00h održana je Središnja konferencija o projektu: „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva radi učinkovitijeg djelovanja u zajednici“.
Na Središnjoj konferenciji sudjelovalo je 20-ak osoba zainteresirane javnosti
Na konferenciji je predstavljen dosadašnji rad na projektu, ostvareni ciljevi projekta, mjerljivi ishodi - planirano/ostvareno te daljne projektne aktivnosti i očekivane rezultati projekta.
Da podsjetimo, Centar za socijalno uključivanje ranjivih skupina FENIX provodi projekt u trajanju od 12 mjeseci (02.12.2021.god.- 02.12.2022.god.) s partnerskim organizacijama: Udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a SDŽ, Centar za socijalnu skrb Sinj, Centar za rehabilitaciju „Fra Ante Sekelez“
Ukupna vrijednost projekta iznosi 431.110,00 kuna
Europska unija iz Europskog socijalnog fonda sufinancira projekt u iznosu od 366.443,50 kuna
Republika Hrvatska iz državnog proračuna sufinancira projekt u iznosu od 64.666,50 kuna
Projekt se sastoji od 4 elementa:
- ELEMENT I: Jačanje kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva provode se:
- 3 jednodnevne radionice: Nacionalna strategija stvaranja poticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, Zakonodavni okvir za djelovanje OCD-a i obveze OCD-a, Smjernice za lokalni razvoj pod vodstvom zajednice namijenjene lokalnim sudionicima
- 4 dvodnevne radionice: Profesionalni razvoj, Krizne intervencije, Psihološko savjetovanje, Krizno volontiranje u doba korone
- 1 trodnevne radionice: Organiziranje volonterskih aktivnosti te menadžment i upravljanje volonterima te uvođenje inovativnih alata i mehanizama za razvoj kriznog volontiranja na lokalnoj razini
Kroz radionice predstavnici ciljne skupine i partnera usvojit će potrebna znanja i steći kapacitete koje primjenjuju u radu OCD-a, steći će kapacitete i znanje o strateškim dokumentima, pravnim okvirima i smjernicama za djelovanje OCD-a u rješavanju problema s ranjivim skupinama na lokalnom nivou, što je kvalitetna osnova za dugoročni rad OCD-a.
- Također u sklopu ovom elementa provode se:
- Okrugli stol: Kako prikupiti sredstva za OCD?
- 2 Treninga: Trening savjetodavnih vještina Mapiranja potreba i usluga lokalne zajednice za upravljanje u kriznim situacijama
- Desetodnevni seminar Program osposobljavanja za socijalno mentorstvo
Na okruglom stolu pripadnici ciljne skupine usvojit će znanja o mogućim izvorima financiranja programa za dugoročnu održivost OCD-a. Na treninzima predstavnici OCD-a usvojit će potrebna znanja o modalitetima savjetovanja i znanja za rad u kriznim situacijama. Kroz održavanje seminara zaposlenici i volonteri usvojit će potrebna znanja, vještine i alate potrebne za mentoriranje ranjivih skupina.
ELEMENT II: Jačanje kapaciteta OCD- a i provedba savjetovanja udruga kao poslodavaca u kriznim situacijama nabavljaju se 4 prijenosna računala koja će služiti za rad na daljinu.
Trodnevna radionica „Razvoj i provedba mentorskih programa za prilagodbu OCD-a kao poslodavaca za online poslovanje i organiziranje rada na daljinu” u sklopu koje se zaposlenici osposobljavaju za on-line poslovanje i rad na daljinu kako bi OCD-e mogli funkcionirati u kriznim vremenima.
- ELEMENT V: Promidžba i vidljivost provodi se sljedeće:
- Izrađuje se web stranica Projekta
- Održaju se 3 konferencije za ukupno 45 sudionika
- Promocija konferencija putem 9 radio spotova, 30 plakata i 150 letaka
- Izrađuje se Roll up plakat, 4 EU i RH zastavica te 1400 komada ostalih promotivnih materijala (plakati, letci, brošure, blokovi, olovke, majice)
ELEMENT PM: Upravljanje projektom i administracija
U projektu se zapošljavaju voditelj projekta koji upravlja projektom: sve aktivnosti planiranja, organiziranja, praćenja, kontrole i upravljanja ljudskim, materijalnim, financijskim i vremenskim resursima u svrhu provedbe projektnih aktivnosti kako bi se ostvarili rezultati i ciljevi projekta, izvještavanje o provedbi projektnih aktivnosti i pokazateljima te financijsko izvještavanje.
Ciljne skupine u projektu su organizacije civilnog društva.
Opći cilj projekta doprinosti razvoju OCD-a radi ujednačenog razvoja Republike Hrvatske, dok je specifični cilj projekta jačanje kapaciteta OCD-a za rješavanje lokalnih problema i unaprjeđivanje znanja na područjima koja se financiraju kroz ESF kako bi se primijenila na lokalnoj razini s naglaskom na krizna vremena.